تفرجگاه بارون زنی خشت بهشت این روزهای استان فارس+ فیلم

بخش خشت از توابع شهرستان کازرون است. این‌ منطقه دارای آثار متعدد تاریخی و گردشگری می باشد که هرسال نیز میزبان‌ مهمانان و گردشگان داخلی و خارجی است. طبیعت خشت در اواخر فصل زمستان تا اواسط فصل بهار بسیار زیبا و منحصر به فرد است. تفرجگاه بارون زنی یکی از مناطق گردشگری این بخش است که در کنار زیبایی خاص خودش با صدای پرندگانی چون گلکمری و بوی گلهای هزار رنگ زیباتر جلوه می دهد و تابلوی بی نظیری از هنرهای واقعی جهان‌ هستی است.

تفرجگاه بارون زنی خشت بهشت این روزهای  استان فارس+ فیلم

به گزارش خبرگزای فارس از کازرون، طبیعت هر جایی از دنیا نشانه وجود ارزشمند خالقی هنرمند است که با دستان پرتوان خود تابلوی بی نظیر زندگی را نقاشی کرده است. طبیعت، روح زمین و آسمان و زندگی است که با زیبایی خاص خود، روح و روان ما راجانی دوباره می بخشد تا همگام‌ و همقدم با آن شکرگزار آفرییننده ای باشیم که اولین دلیل وجودش می تواند همین پویایی و زنده بودن طبیعت باشد.

تفرجگاه بارون زنی یا “شاه نشین ” خشت واقع درکوه تنگ جیز می باشد که در مجاورت روستای امام زاده علی (ع) و با فاصله حدود ۳ کیلومتر واقع شده است. این تفرجگاه زیبا به علت جاری و سرازیر شدن چشمه ها ازقله کوه و صخره ها در ارتفاعات رو به پایین و فرود آب به صورت قطرات بارانی ملایم، در اصطلاح محلی به آن بارون‌ زنی می گویند.

این‌ منطقه با داشتن طبیعت بکر و سرسبز و خاصیت نمناکی و خنکی با فضایی چون باران، با داشتن چشمه های آب شیرین و گوارا و همچنین آثار باستانی مربوط به دوره ساسانیان یکی از جاذبه های مهم گردشگری خشت به شمار می رود که در طول سال گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند‌.

سید علی هاشمی خبرنگار، مسئول انجمن میراث فرهنگی و گردشگری و دوستدار طبیعت و محیط زیست بخش خشت، در گفتگو با رستوران گروه مانسون گفت: هر چند طبیعت بخش خشت در زمستان به اوج زیبایی خود می رسد و هوایی کاملا بهاری داد اما در فصل تابستان هوا کاملا گرم و خشک می باشد. هر چند این‌ گرما درمناطق جنوبی استان‌، کاملا طبیعی است ولی بارون زنی،به علت نمناکی و رقص قطرات آب چشمه به صورت باران هر رهگذر و مهمانی را به خنکای نسیم و هوایی دلپذیر دعوت می کند.

وی ضمن اشاره به خاص و منحصر به فردبودن طبیعت این تفرجگاه زیبا گفت: هر ساله در اواخر بهمن ماه و اوایل اسفند گلهای بادام‌کوهی یا به اصطلاح محلی ” اهلوک “زیبایی واقعی خود را به رخ طبیعت می کشد و صحنه های بسیار جالب و دیدنی را خلق می کند.

با دیدن منظره ی شکوفه های اهلوک و عطر ملایمشان با نسیم دلنواز ، بهشتی بی نطیر جلو دیدگان‌ هر کسی ظاهر می شود که قابل وصف نیست.عطر و بوی بابونه هاقاب زیبای دیگری است که بهاری زودرس و معطر را به ارمغان‌می اورد.

هاشمی از بهاری زیبا در زمستان این‌منطقه یاد می کند و می گوید: بارون زنی به صورت چهارفصل و همیشگی زیباست. تصاویر و قاب منظره این‌ منطقه و بارون زنی از دید هر کسی در فصل زمستان بهاری غیر قابل وصف است،مخصوصا امسال که شاهد نزول و بارش فراوان رحمت الهی بودیم.

او ضمن‌ اشاره به رویش بهترین و مرغوب ترین انواع داروهای گیاهی و سبزی های کوهی در این‌ منطقه گفت: بهترین‌ نوع آویشن‌ کوهی معطر کشور در این‌ منطقه می روید وانواع داروهای گیاهی چون پر سیاوشان، بابونه، سر برنجاس یا بومادران، دینشک یا اسپند و ترشوک کوهی نیز هر ساله در این‌ منطقه رویش فراوان دارد که از اهمیت و خواص دارویی بسیاری برخوردار است.

این دوستدار طبیعت ضمن اشاره به دیگر آثار ارزشمند اطراف این تفرجگاه افزود: بارون زنی در کوه تنگ‌ جیز قرار دارد. دردهانه و ابتدای این‌ کوه، تپه تاریخی چاه مسلم واقع شده است که جزء آثار تاریخی به شمار می رود و ثبت ملی می باشد. 

او گفت: بلندترین‌ جای کوه قله تنگ‌جیز است که اثار متعددی مر بوط به دوره ساسانی را در بدارد که از جمله انها می توان به آب انبار، جوی آب، حوض سنگی، پله های سنگی و نشیمن گاه های سنگی اشاره کرد.

هاشمی ضمن تایید این منطقه به عنوان جاذبه مهم گردشگری تصریح نمود: بارون زنی یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری است که مقصد تورهای متعدد گردشگری می باشد.

او افزود: از ابتدای کوه تا چشمه حدود۲۰ دقیقه پیاده روی دارد که مسیر رفت و آمد راه نیز به علت نصب پل و پله توسط انجمن میراث فرهنگی و دوستداران طبیعت بسیار راحت و آسان می باشد.زیبایی این‌منطقه با بوی گلها و اواز پرندگان گلکمری خاص و منحصر به فرد است.

وی در پایان‌ گفت: بخش خشت با داشتن طبیعت بکر و زیبا و مردمی خونگرم و مهربان پذیرای مهمانان و گردشگران از همه جای ایران و حتی توریست ها و گردشگران خارجی است.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید