ماجرای ادیسون کوچولو از اوراق اسباب‌بازی‌ها تا ثبت اختراع در گینس

«امیر امدادی» مخترع جوان آملی از راه دور و دراز برای رسیدن به آرزوهاش می‌گوید و اعلام می‌کند؛ بارها و بارها از کشورهای دیگر دعوتنامه دریافت کردم اما قصدم دادن روحیه و انگیزه به نوجوانان بااستعداد و همچنین خدمت به مردم کشورم است و نه چیز دیگری.

ماجرای ادیسون کوچولو از اوراق اسباب‌بازی‌ها تا ثبت اختراع در گینس

رستوران گروه مانسون مازندران ـ زری طاهری پرکوهی| می‌خواهیم باهم پای داستان جالب اما واقعی بنشینیم، تخریب اسباب‌بازی‌ها توسط امیر امدادی اقدامی که به ظاهر شیطنت‌آمیز بود برای خودش ماجرایی دارد که خواندش خالی از لطف نیست. پدر امیر در کارگاه چوب‌بری کار می‌کرد و مادرش هم در بخش فوریت‌های پزشکی، امیر خیلی تنها بود، هشت سال داشت که با استفاده از لوازم به جای مانده از همان اسباب بازی‌های شکسته هلیکپوتر و ماشین کنترلی برقی درست کرد و با خودش به مدرسه برد اما کسی باورش نمی‌شد این کار خودش باشد، البته کم کم هم‌کلاسی‌هایش باور کرده بودند و او معروف به ادیسون کوچولو شد.

پدر و مادر امیر امدادی خیلی هم تشویقش نمی‌کردند اما مانعی بر سر راهش هم نبودند، البته به گفته خودش بیشتر از اینکه به درس خواندن علاقه داشته باشد به الکترونیک و تولید لوازم برقی عشق می‌ورزید و تمام سرگرمی‌اش دست‌کاری لوازم برقی بود. او هوش بالایی داشت و ایده‌های زیادی در سر می‌پروراند اما امکاناتی نداشت، گذشت و گذشت تا اینکه در دوران دبیرستان راهی مدرسه شبانه‌روزی شد تا بتواند در اوقات فراغتش با خرید لوازم و امکانات برقی و ادامه تحصیل و کار در کارگاه چوب‌بری به ایده‌هایش رنگ واقعیت بدهد. توانست در رشته الکترونیک وارد دانشگاه آمل شود و ادامه تحصیل بدهد، پس از آن به خدمت سربازی رفت؛ در همان روزهای اول خدمت بی‌سیم یک منطقه انتظامی را با جلب امواج رادیویی هک کرد، او علت این اقدام را اینگونه بیان می‌کند: دلم می‌خواست فقط امتحانش کنم…

خبر که به گوش فرمانده رسید حکم انتقالی‌اش از پادگان شهرستان نور به قائمشهر صادر شد. هم‌دوره‌ای‌های خدمت سربازی که از علت این انتقال باخبر بودند مراقبش بودند، او بی‌توجه به هر چیزی زمانی که مشغول پست دادن بود، مدارهای الکترونیکی را روی کاغذ مونتاژ یا طراحی می‌کرد پس از آن به آمل منتقل شد و سرانجام دوران سربازی را در حالی که لحظه‌ای از فضای برق و الکترونیک دور نماند به پایان رساند.   پس از آن فضای اتاق برایش کوچک بود، زیرزمین خانه پدری را تبدیل به کارگاه کرد، یک میز کوچک ساخت و شروع به اختراع کرد؛ این میز کار هر دو تا سه ماه یکبار بزرگ‌تر می‌شد تا اینکه بیماری کرونا شیوع پیدا کرد.

امیر امدادی این بار با هدف مقابله با ویروس کرونا؛ دستگاه ضدکرونا اشعه یووی باهدف ضدعفونی کردن محیط را اختراع کرد؛ جالب است بدانید که با وجود این دستگاه او و خانواده‌اش به کرونا مبتلا نشدند، او همچنین اقدام به تولید تعداد بیشتری از این دستگاه و توزیع بین بیماران کرونایی کرد. اولین اختراعش که به ثبت رسید به سراغ اختراعات دیگر در زمینه مخابرات، الکترونیک و هوشمندسازی رفت و تا سال ۱۳۹۹  اختراعاتی شامل؛ پهپاد تک سرنشین، لباس جلیغه، جلیغه پرنده، رادارگریز اجسام پرنده، فلزیاب، معدن‌یاب، دستگاهی در حوزه اکتشافات آب، ماشین‌های هوشمند، ربات‌های هوشمند، هوش مصنوعی در لباس، دندان مصنوعی هوشمند،جی پی اس و شنود، دستگاه سونوگرافی خانگی و غیره را در لیست اختراعاتش به ثبت رساند. سپس برای ثبت اختراعاتش در گینس با توجه به هزینه میلیاردی این کار همه اختراعاتش را به یک شرکت عربی داد تا در مقابلش نامش در گینس ثبت شود و این انگیزهاش را چند برابر کرد تا جایی که با شرکت در مسابقات داخلی و خارجی بارها و بارها موفق به کسب مدال طلا شد، در سال گذشته به‌عنوان دانشمند علوم الکترونیک رادار و رکورددار گینس معرفی شد و نامش در بین برترین‌های حوزه اختراع می‌درخشد. برای آقای امدادی دریافت مدال طلا عادی شده بود اما او شاهد هیچگونه حمایتی نبود، حتی عکسی در حال اختراع از دوران کودکی‌اش ندارد، مسؤولان آمل بابت اهدای دستگاه ضدکرونا به بیماران ضمن حضور در منزل این مخترع فقط به او یک پادری اهدا کردند.

می‌گوید؛ هر بار که از خارج از کشور با مدالی بر گردن بازمی‌گردد مورد بی‌مهری مسؤولان قرار می‌گیرد، از نظر او جایگاه قهرمانان ورزشی از نخبگان و مخترعان بسیار بالاتر از این حرف‌هاست. در مقابل، بارها و بارها از کشورهای دیگر دعوتنامه دریافت کرد؛ در پایان مسابقات مورد تشویق و حمایت آنها قرار گرفت، اما چشمش را روی همه اینها بست و به صراحت در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که قصدش دادن روحیه و انگیزه به نوجوانان بااستعداد و همچنین خدمت به مردم کشورش هست و نه چیز دیگری.

امیر امدادی قرار است ۸ دسامبر در دبی در مراسمی با حضور بهترین‌های اختراعات جهانی که در عرض یک هفته اختراع کردند و اختراع‌شان ثبت شده است، حضور پیدا کند. او که از سال ۱۳۹۹ به بعد بیش از ۲۰ اختراع جدید داشته است دارای مدرک دکترای الکترونیک است و در حال تحصیل غیرحضوری برای اخذ مدرک فوق دکترا از دانشگاه پی آی توی بلژیک در رشته الکترونیک است. وی هوش بالا و تلاش را لازمه مخترع شدن می‌داند و تاکید می‌کند که هر کسی می‌تواند در رشته مورد علاقه خود بدرخشد.

خلأ زندگی کاری او در کنار ایده‌پردازی‌ها و عملکرد بالایی که دارد رساندن اختراعاتش به تولید انبوه در جهت پیشرفت علم و تکنولوژی در داخل کشور است، علت عدم انجام این کار را از او جویا می‌شویم، می‌گوید: شاید تاکنون وقتش را نداشتم یا حمایتی نبود اما در آینده دلم می‌خواهد مردم کشورم از تولیداتم بهره ببرند، اختراعاتم هزینه‌بر است و به‌دنبال ثبت اختراع برتر هستم. امیر امدادی اکنون ۲۵ سال دارد و بی‌وقفه در حال اختراع است. پایان پیام/۸۶۰۴۸/م

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید